dkmedier
dkindkob
dknyt
dksocial
dksundhed
doi
doi
- I 2100 har en tiårshændelse højere vandstand end en hundredårshændelse har i dag, siger DTU-professor Kirsten Halsnæs, som er ansvarlig for beregningerne, til Politiken. (Arkivfoto).
Linda Kastrup/Ritzau Scanpix

I fremtiden kan stormfloder ramme endnu hårdere

Selv ved en tiårshændelse kan der i fremtiden komme "kæmpe oversvømmelser", siger forsker om ny rapport.
21. OKT 2024 5.51

De danske byer skal sikre sig bedre mod stigende vandstand, ellers vil tusindvis af boliger, sommerhuse, virksomheder og offentlige bygninger jævnligt stå under vand i slutningen af dette århundrede.

Prøv DK Nyt i 14 dage

Uforpligtende

Nyheder er værd at betale for

Tekst, grafik, billeder, lyd og andet indhold på dette website er beskyttet efter lov om ophavsret. DK Medier forbeholder sig alle rettigheder til indholdet, herunder retten til at udnytte indholdet med henblik på tekst- og datamining, jf. ophavsretslovens §11 b og DSM-direktivets artikel 4.

Kunder med IP-aftale/Storkundeaftaler må kun dele DK Nyts artikler internt til brug for behandling af konkrete sager. Ved deling af konkrete sager forstås journalisering, arkivering eller lignende.

Kunder med personligt abonnement/login må ikke dele DK Nyts artikler med personer, der ikke selv har et personligt abonnement på DK Nyt

Afvigelse af ovenstående kræver skriftlig tilsagn fra DK Medier.

https://www.dknyt.dk/artikel/i-fremtiden-kan-stormfloder-ramme-endnu-haardere

GDPR