dkmedier
dkindkob
dknyt
dksocial
dksundhed
doi
doi

I orden at fyre lydmand med tinnitus

En klubmedarbejder fik dobbeltsidet tinnitus efter arbejdsskade, men det var intet handicap i lovens forstand, har Ligebehandlingsnævnet afgjort.

En klubmedarbejder ved et kommunalt kulturhus blev fyret under en sygemelding og klagede derefter til Ligebehandlingsnævnet. Han gjorde gældende, at hans tinnitus udgjorde et handicap, men det var nævnet ikke enig i.

Prøv DK Nyt i 14 dage

Uforpligtende

Nyheder er værd at betale for

Tekst, grafik, billeder, lyd og andet indhold på dette website er beskyttet efter lov om ophavsret. DK Medier forbeholder sig alle rettigheder til indholdet, herunder retten til at udnytte indholdet med henblik på tekst- og datamining, jf. ophavsretslovens §11 b og DSM-direktivets artikel 4.

Kunder med IP-aftale/Storkundeaftaler må kun dele DK Nyts artikler internt til brug for behandling af konkrete sager. Ved deling af konkrete sager forstås journalisering, arkivering eller lignende.

Kunder med personligt abonnement/login må ikke dele DK Nyts artikler med personer, der ikke selv har et personligt abonnement på DK Nyt

Afvigelse af ovenstående kræver skriftlig tilsagn fra DK Medier.

https://www.dknyt.dk/artikel/i-orden-at-fyre-lydmand-med-tinnitus

GDPR