dkmedier
dkindkob
dknyt
dksocial
dksundhed
doi
doi
Borgmester Ib Lauritsen mener, at det kan være sundt at finde ud af, om noget af bureaukratiet skyldes selvopfundne regler i kommunen.
Bo Amstrup/Ritzau Scanpix

Ikast-Brande vil af med selvopfundne regler

Politikerne sætter gang i et arbejde, der om et år kan resultere i enklere arbejdsgange.
24. APR 2024 15.13

IKAST-BRANDE: Med inspiration fra bl.a. Aalborg er politikerne i Ikast-Brandes økonomiudvalg blevet enige om en tidsplan for arbejdet med at slippe af med unødvendige regler. Det sker under overskriften "Mere tid til kerneopgaven", og målet er at slippe af med lige præcis de opgaver, interne regler o.lign., som er besluttet fra kommunens side, ikke er lovpligtige, og som medarbejderne føler sig hæmmede af.

Prøv DK Nyt i 14 dage

Uforpligtende

Nyheder er værd at betale for

Tekst, grafik, billeder, lyd og andet indhold på dette website er beskyttet efter lov om ophavsret. DK Medier forbeholder sig alle rettigheder til indholdet, herunder retten til at udnytte indholdet med henblik på tekst- og datamining, jf. ophavsretslovens §11 b og DSM-direktivets artikel 4.

Kunder med IP-aftale/Storkundeaftaler må kun dele DK Nyts artikler internt til brug for behandling af konkrete sager. Ved deling af konkrete sager forstås journalisering, arkivering eller lignende.

Kunder med personligt abonnement/login må ikke dele DK Nyts artikler med personer, der ikke selv har et personligt abonnement på DK Nyt

Afvigelse af ovenstående kræver skriftlig tilsagn fra DK Medier.

https://www.dknyt.dk/artikel/ikast-brande-vil-af-med-selvopfundne-regler

GDPR