dkmedier
dkindkob
dknyt
dksocial
dksundhed
doi
doi

Jurister: Magtfordrejning at nægte træfælder byggetilladelse

Gladsaxe må ikke nægte en grundejer den lovede byggetilladelse  - til gengæld kan ejeren muligvis godt straffes for i strid med lokalplanen at have fældet træer på grunden.

GLADSAXE: Det vil være magtfordrejning, hvis Gladsaxe Kommune nægter en borger, som i strid med lokalplanen fældede træer på sin grund, en byggetilladelse, skriver kommunen på sin hjemmeside. Til gengæld kan ejeren muligvis straffes for den lokalplanstridige fældning ved søen, mener Gladsaxes jurister, som nu undersøger mulighederne for sanktioner.

Prøv DK Nyt i 14 dage

Uforpligtende

Nyheder er værd at betale for

Tekst, grafik, billeder, lyd og andet indhold på dette website er beskyttet efter lov om ophavsret. DK Medier forbeholder sig alle rettigheder til indholdet, herunder retten til at udnytte indholdet med henblik på tekst- og datamining, jf. ophavsretslovens §11 b og DSM-direktivets artikel 4.

Kunder med IP-aftale/Storkundeaftaler må kun dele DK Nyts artikler internt til brug for behandling af konkrete sager. Ved deling af konkrete sager forstås journalisering, arkivering eller lignende.

Kunder med personligt abonnement/login må ikke dele DK Nyts artikler med personer, der ikke selv har et personligt abonnement på DK Nyt

Afvigelse af ovenstående kræver skriftlig tilsagn fra DK Medier.

https://www.dknyt.dk/artikel/jurister-magtfordrejning-at-naegte-traefaelder-byggetilladelse

GDPR