dkmedier
dkindkob
dknyt
dksocial
dksundhed
doi
doi

Jyderup vil være landets mest corona-sikre by

Hel by går til kamp mod virus, våbnet er smittestop-appen. Erhvervslivet bakker kampagnen "sikker by" op med præmier, konkurrence og rabatter.

HOLBÆK: Målet er at gøre Jyderup by til Danmarks mest coronasikre og coronafri by. Midlet er at få 90 pct. af alle, der bor, arbejder og færdes i byen, til at have tændt for den landsdækkende app Smittestop, skriver Nordvestnyt.

Prøv DK Nyt i 14 dage

Uforpligtende

Nyheder er værd at betale for

Tekst, grafik, billeder, lyd og andet indhold på dette website er beskyttet efter lov om ophavsret. DK Medier forbeholder sig alle rettigheder til indholdet, herunder retten til at udnytte indholdet med henblik på tekst- og datamining, jf. ophavsretslovens §11 b og DSM-direktivets artikel 4.

Kunder med IP-aftale/Storkundeaftaler må kun dele DK Nyts artikler internt til brug for behandling af konkrete sager. Ved deling af konkrete sager forstås journalisering, arkivering eller lignende.

Kunder med personligt abonnement/login må ikke dele DK Nyts artikler med personer, der ikke selv har et personligt abonnement på DK Nyt

Afvigelse af ovenstående kræver skriftlig tilsagn fra DK Medier.

https://www.dknyt.dk/artikel/jyderup-vil-vaere-landets-mest-corona-sikre-by

GDPR