dkmedier
dkindkob
dknyt
dksocial
dksundhed
doi
doi

København lemper reglerne for antallet af store butikker

Politikerne i København vil lempe reglerne, så der kan komme flere af de helt store butikker rundt om i byen
KORT NYT
5. NOV 2018 6.37

KØBENHAVN: Et flertal i Borgerrepræsentationen i København har lempet de ellers skrappe regler for, hvor mange af de helt store butikker, der må være i dele af kommunen. På den måde kan der oftere blive bygget meget store butikker, uden at der skal tages politisk stilling til det forinden, skriver DR København.

Prøv DK Nyt i 14 dage

Uforpligtende

Nyheder er værd at betale for

Tekst, grafik, billeder, lyd og andet indhold på dette website er beskyttet efter lov om ophavsret. DK Medier forbeholder sig alle rettigheder til indholdet, herunder retten til at udnytte indholdet med henblik på tekst- og datamining, jf. ophavsretslovens §11 b og DSM-direktivets artikel 4.

Kunder med IP-aftale/Storkundeaftaler må kun dele DK Nyts artikler internt til brug for behandling af konkrete sager. Ved deling af konkrete sager forstås journalisering, arkivering eller lignende.

Kunder med personligt abonnement/login må ikke dele DK Nyts artikler med personer, der ikke selv har et personligt abonnement på DK Nyt

Afvigelse af ovenstående kræver skriftlig tilsagn fra DK Medier.

https://www.dknyt.dk/artikel/kbenhavn-lemper-reglerne-for-antallet-af-store-butikker

GDPR