dkmedier
dkindkob
dknyt
dksocial
dksundhed
doi
doi

Kenneth Mikkelsen afløser Esben Lunde i Vestjylland

KORT NYT
21. AUG 2018 7.10

RINGKØBING-SKJERN: Erhvervsdirektør Kenneth Mikkelsen bliver med sine 165 stemmer ny spidskandidat til Folketinget for Venstre i Ringkøbingkredsen og afløser dermed tidligere minister Esben Lunde Larsen, som stopper i politik. Kenneth Mikkelsen fik 63 pct. af stemmerne, siger Hans Christian Tylvad, formand for Venstre i Ringkøbing-Skjern, med tilfredshed om resultatet:

Prøv DK Nyt i 14 dage

Uforpligtende

Nyheder er værd at betale for

Tekst, grafik, billeder, lyd og andet indhold på dette website er beskyttet efter lov om ophavsret. DK Medier forbeholder sig alle rettigheder til indholdet, herunder retten til at udnytte indholdet med henblik på tekst- og datamining, jf. ophavsretslovens §11 b og DSM-direktivets artikel 4.

Kunder med IP-aftale/Storkundeaftaler må kun dele DK Nyts artikler internt til brug for behandling af konkrete sager. Ved deling af konkrete sager forstås journalisering, arkivering eller lignende.

Kunder med personligt abonnement/login må ikke dele DK Nyts artikler med personer, der ikke selv har et personligt abonnement på DK Nyt

Afvigelse af ovenstående kræver skriftlig tilsagn fra DK Medier.

https://www.dknyt.dk/artikel/kenneth-mikkelsen-aflser-esben-lunde-i-vestjylland

GDPR