dkmedier
dkindkob
dknyt
dksocial
dksundhed
doi
doi
KL, Diabetesforeningen og Lungeforeningen vise vejen til et mere differentieret sundhedsvæsen.
Maskot/Ritzau Scanpix

KL, Diabetesforeningen og lungeforeningen med fælles udspil

Der skal tænkes nyt så ressourcerne bruges bedst muligt i et presset sundhedsvæsen, mener de tre parter. De præsenterer et udspil med seks principper for behandling af borgere med kroniske sygdomme.
27. NOV 2023 9.31

Det danske sundhedsvæsen er under pres, og alt for mange borgere med kronisk sygdom oplever, at deres behandling ikke hænger godt nok sammen, at medarbejderne har for travlt, og at ressourcerne ikke rækker. Det skriver KL, som sammen med Diabetesfreningen og Lungeforeningen nu præsenterer et fælles udspil for bedre behandling af borgere med kroniske sygdomme.

Prøv DK Nyt i 14 dage

Uforpligtende

Nyheder er værd at betale for

Tekst, grafik, billeder, lyd og andet indhold på dette website er beskyttet efter lov om ophavsret. DK Medier forbeholder sig alle rettigheder til indholdet, herunder retten til at udnytte indholdet med henblik på tekst- og datamining, jf. ophavsretslovens §11 b og DSM-direktivets artikel 4.

Kunder med IP-aftale/Storkundeaftaler må kun dele DK Nyts artikler internt til brug for behandling af konkrete sager. Ved deling af konkrete sager forstås journalisering, arkivering eller lignende.

Kunder med personligt abonnement/login må ikke dele DK Nyts artikler med personer, der ikke selv har et personligt abonnement på DK Nyt

Afvigelse af ovenstående kræver skriftlig tilsagn fra DK Medier.

https://www.dknyt.dk/artikel/kl-diabetesforeningen-og-lungeforeningen-med-faelles-udspil

GDPR