dkmedier
dkindkob
dknyt
dksocial
dksundhed
doi
doi
Alle kommunerne er i gang med at opruste på afstand, afspritning, hygiejne og udluftning, siger KL-direktør Kristian Vendelbo.
Jens Christian Top, Ritzau Scanpix

KL frygter hæmmet valgdeltagelse efter smittestigning

Opmærksomheden på sikkerhed er imidlertid stor, mener KL, der håber, at corona ikke vil afholde folk fra at stemme tirsdag.
9. NOV 2021 12.20

KL er bekymret for, at den stigende smitte vil få nogle vælgere til at blive hjemme i stedet for at gå ned og stemme til kommunal- og regionsrådsvalget.

Prøv DK Nyt i 14 dage

Uforpligtende

Nyheder er værd at betale for

Tekst, grafik, billeder, lyd og andet indhold på dette website er beskyttet efter lov om ophavsret. DK Medier forbeholder sig alle rettigheder til indholdet, herunder retten til at udnytte indholdet med henblik på tekst- og datamining, jf. ophavsretslovens §11 b og DSM-direktivets artikel 4.

Kunder med IP-aftale/Storkundeaftaler må kun dele DK Nyts artikler internt til brug for behandling af konkrete sager. Ved deling af konkrete sager forstås journalisering, arkivering eller lignende.

Kunder med personligt abonnement/login må ikke dele DK Nyts artikler med personer, der ikke selv har et personligt abonnement på DK Nyt

Afvigelse af ovenstående kræver skriftlig tilsagn fra DK Medier.

https://www.dknyt.dk/artikel/kl-frygter-haemmet-valgdeltagelse-efter-smittestigning

GDPR