dkmedier
dkindkob
dknyt
dksocial
dksundhed
doi
DK Debat
AKTUELT:

KL-oplæg til sundhedsreform med ideer fra forårets V-LA-K-udspil

Sundhedsfællesskaber eller sundhedssamarbejder - ideerne ligner hinanden, og det gør regionernes indvendinger også.
11. NOV 2019 10.44

Det kræver abonnement at læse denne artikel.

Kommunerne vil have en mere markant rolle i sundhedsvæsnet som 'det andet ben' - det nære sundhedsvæsen der tager over, så sygehusene kun skal tage sig af den specialiserede behandling af komplicerede sygdomme. Det fremgår af et oplæg fra KL, der opfordrer regeringen til forhandlinger om en sundhedsreform.

Prøv DK Nyt i 14 dage

Uforpligtende

Nyheder er værd at betale for

Tekst, grafik, billeder, lyd og andet indhold på dette website er beskyttet efter lov om ophavsret. DK Medier forbeholder sig alle rettigheder til indholdet, herunder retten til at udnytte indholdet med henblik på tekst- og datamining, jf. ophavsretslovens § 11 b og DSM-direktivets artikel 4.

Kunder med IP-aftale/Storkundeaftaler må kun dele DK Nyts artikler internt til brug for behandling af konkrete sager. Ved deling af konkrete sager forstås journalisering, arkivering eller lignende.

Kunder med personligt abonnement/login må ikke dele DK Nyts artikler med personer, der ikke selv har et personligt abonnement på DK Nyt.

Afvigelse af ovenstående kræver skriftlig tilsagn fra det pågældende medie.