dkmedier
dkindkob
dknyt
dksocial
dksundhed
doi
doi
Foto: Ennio Leanza, Polfoto.

Kommunale swap-lån står i minus for milliarder

Lave renter har spoleret kommunernes spekulation i swap-aftaler. Samlet er de gået glip af rentebesparelser for mindst 2,7 mia. kr., viser regnskabsundersøgelse
9. AUG 2016 12.02

Swap-lån i schweizerfranc var engang en god forretning, så god at hvis en kommune én gang havde høstet fordelene ved sådan et lån, så var det nærliggende at gøre det endnu en gang. Det er der en del kommuner der skulle have ladet være med, for lige pludselig udviklede renter og kurser sig anderledes end de havde regnet med.

Prøv DK Nyt i 14 dage

Uforpligtende

Nyheder er værd at betale for

Tekst, grafik, billeder, lyd og andet indhold på dette website er beskyttet efter lov om ophavsret. DK Medier forbeholder sig alle rettigheder til indholdet, herunder retten til at udnytte indholdet med henblik på tekst- og datamining, jf. ophavsretslovens §11 b og DSM-direktivets artikel 4.

Kunder med IP-aftale/Storkundeaftaler må kun dele DK Nyts artikler internt til brug for behandling af konkrete sager. Ved deling af konkrete sager forstås journalisering, arkivering eller lignende.

Kunder med personligt abonnement/login må ikke dele DK Nyts artikler med personer, der ikke selv har et personligt abonnement på DK Nyt

Afvigelse af ovenstående kræver skriftlig tilsagn fra DK Medier.

https://www.dknyt.dk/artikel/kommunale-swap-laan-staar-i-minus-for-milliarder

GDPR