dkmedier
dkindkob
dknyt
dksocial
dksundhed
doi
doi
Foto: Colourbox

Kommune sælger ret til at tilbagekøbe ejendomme

Aarhus Kommune og boligorganisationerne indgår aftale, som sender 220 mio. kr. i kommunekassen
29. APR 2013 10.53

AARHUS: Kommunen og Boligorganisationerne indgår aftale om frikøb af hjemfaldsklausuler, hvor boligorganisationerne betaler ca. 220 mio. kr. til Aarhus Kommune. Hensigten er, at de mange millioner i et samarbejde mellem de to parter målrettet kan bruges til byudvikling.

Prøv DK Nyt i 14 dage

Uforpligtende

Nyheder er værd at betale for

Tekst, grafik, billeder, lyd og andet indhold på dette website er beskyttet efter lov om ophavsret. DK Medier forbeholder sig alle rettigheder til indholdet, herunder retten til at udnytte indholdet med henblik på tekst- og datamining, jf. ophavsretslovens §11 b og DSM-direktivets artikel 4.

Kunder med IP-aftale/Storkundeaftaler må kun dele DK Nyts artikler internt til brug for behandling af konkrete sager. Ved deling af konkrete sager forstås journalisering, arkivering eller lignende.

Kunder med personligt abonnement/login må ikke dele DK Nyts artikler med personer, der ikke selv har et personligt abonnement på DK Nyt

Afvigelse af ovenstående kræver skriftlig tilsagn fra DK Medier.

https://www.dknyt.dk/artikel/kommune-saelger-ret-til-at-tilbagekoebe-ejendomme

GDPR