dkmedier
dkindkob
dknyt
dksocial
dksundhed
doi
doi

Kommuner dominerer i samarbejder med civilsamfundet

Samarbejder mellem kommuner og civilsamfund om velfærdsopgaver tager udgangspunkt i det offentliges perspektiv - og det spænder ben for udbyttet, konkluderer ph.d.-afhandling.
14. OKT 2024 7.45

Når kommuner arbejder sammen med frivillige og organisationer fra civilsamfundet, sker det med udgangspunkt i det offentliges perspektiv på styring og værdiskabelse, hvilket spænder ben for udbyttet. Det er hovedkonklussionen i en ph.d.-afhandlingen offentliggjort af Vive (Det Nationale Forsknings- og Analysecenter for Velfærd).

Prøv DK Nyt i 14 dage

Uforpligtende

Nyheder er værd at betale for

Tekst, grafik, billeder, lyd og andet indhold på dette website er beskyttet efter lov om ophavsret. DK Medier forbeholder sig alle rettigheder til indholdet, herunder retten til at udnytte indholdet med henblik på tekst- og datamining, jf. ophavsretslovens §11 b og DSM-direktivets artikel 4.

Kunder med IP-aftale/Storkundeaftaler må kun dele DK Nyts artikler internt til brug for behandling af konkrete sager. Ved deling af konkrete sager forstås journalisering, arkivering eller lignende.

Kunder med personligt abonnement/login må ikke dele DK Nyts artikler med personer, der ikke selv har et personligt abonnement på DK Nyt

Afvigelse af ovenstående kræver skriftlig tilsagn fra DK Medier.

https://www.dknyt.dk/artikel/kommuner-dominerer-i-samarbejder-med-civilsamfundet

GDPR