dkmedier
dkindkob
dknyt
dksocial
dksundhed
doi
doi

Senfølger fra seksuelle overgreb og sexsalg:
Kommunerne får hjælp til at styrke opsporing og forebyggelse

Det Nationale Forsknings- og Analysecenter for Velfærd har udviklet en indsatsbeskrivelse, der skal forbedre opsporingen af voksne med senfølger efter seksuelle overgreb i barndommen eller erfaring med sexsalg.
24. MAR 2025 14.23

Mange borgere i kontakt med velfærdssystemet kæmper med usynlige traumer og sårbarheder, som ofte forbliver uopdagede i årevis.

Prøv DK Nyt i 14 dage

Uforpligtende

Nyheder er værd at betale for

Tekst, grafik, billeder, lyd og andet indhold på dette website er beskyttet efter lov om ophavsret. DK Medier forbeholder sig alle rettigheder til indholdet, herunder retten til at udnytte indholdet med henblik på tekst- og datamining, jf. ophavsretslovens §11 b og DSM-direktivets artikel 4.

Kunder med IP-aftale/Storkundeaftaler må kun dele DK Nyts artikler internt til brug for behandling af konkrete sager. Ved deling af konkrete sager forstås journalisering, arkivering eller lignende.

Kunder med personligt abonnement/login må ikke dele DK Nyts artikler med personer, der ikke selv har et personligt abonnement på DK Nyt

Afvigelse af ovenstående kræver skriftlig tilsagn fra DK Medier.

https://www.dknyt.dk/artikel/kommunerne-faar-hjaelp-til-at-styrke-opsporing-og-forebyggelse

GDPR