
Det er nødvendigt, men ikke optimalt, at der oprettes mindre byer til ukrainere, fordi der kommer så mange til Danmark som følge af krig. Det mener Martin Damm (V), der er formand for kommunerne. Det skyldes, at der lige nu ankommer så mange ukrainere til Danmark, så det ikke er muligt for velfærdssamfundet at absorbere dem på normal vis.
Prøv DK Nyt i 14 dage
Nyheder er værd at betale for
Tekst, grafik, billeder, lyd og andet indhold på dette website er beskyttet efter lov om ophavsret. DK Medier forbeholder sig alle rettigheder til indholdet, herunder retten til at udnytte indholdet med henblik på tekst- og datamining, jf. ophavsretslovens §11 b og DSM-direktivets artikel 4.
Kunder med IP-aftale/Storkundeaftaler må kun dele DK Nyts artikler internt til brug for behandling af konkrete sager. Ved deling af konkrete sager forstås journalisering, arkivering eller lignende.
Kunder med personligt abonnement/login må ikke dele DK Nyts artikler med personer, der ikke selv har et personligt abonnement på DK Nyt
Afvigelse af ovenstående kræver skriftlig tilsagn fra DK Medier.