dkmedier
dkindkob
dknyt
dksocial
dksundhed
doi
doi
Til august går koncerndirektør Leif Panduro Jensen på pension efter tre og et halv år i stillingen.
Jarvad Fotografi

Koncerndirektør i Region Sjælland går på pension

Til august trækker Leif Panduro Jensen sig tilbage og forlader stillingen som koncerndirektør i Region Sjælland.
6. APR 2021 15.45

SJÆLLAND: Efter at have været koncerndirektør i Region Sjælland siden marts 2018 trækker Leif Panduro Jensen sig tilbage og går på pension til august. Det seneste år har corona fyldt en stor del af den afgående koncerndirektørs arbejdsdag - især i regionens corona-beredskab, hvor han har siddet for bordenden. Udover corona har Leif Panduro Jensen haft ansvaret for blandt andet udviklingen af sygehuse, beredskabet og Sundhedsplatformen.

Prøv DK Nyt i 14 dage

Uforpligtende

Nyheder er værd at betale for

Tekst, grafik, billeder, lyd og andet indhold på dette website er beskyttet efter lov om ophavsret. DK Medier forbeholder sig alle rettigheder til indholdet, herunder retten til at udnytte indholdet med henblik på tekst- og datamining, jf. ophavsretslovens §11 b og DSM-direktivets artikel 4.

Kunder med IP-aftale/Storkundeaftaler må kun dele DK Nyts artikler internt til brug for behandling af konkrete sager. Ved deling af konkrete sager forstås journalisering, arkivering eller lignende.

Kunder med personligt abonnement/login må ikke dele DK Nyts artikler med personer, der ikke selv har et personligt abonnement på DK Nyt

Afvigelse af ovenstående kræver skriftlig tilsagn fra DK Medier.

https://www.dknyt.dk/artikel/koncerndirektoer-i-region-sjaelland-gaar-paa-pension

GDPR