dkmedier
dkindkob
dknyt
dksocial
dksundhed
doi
doi

Krisecentre ser jævnligt adresser blive delt med voldelige eksmænd

KORT NYT
21. NOV 2022 12.52

Krisecentre må igen og igen flytte udsatte kvinder og børn til nye adresser, fordi kommuner eller Familieretshuset har lavet databrud og delt kvindernes eller børnenes adresser med eksmanden. Det skriver Jyllands-Posten. Avisens rundringning viser, at seks af ti krisecentre inden for det seneste år har oplevet, at personfølsomme data er havnet et forkert sted.

Prøv DK Nyt i 14 dage

Uforpligtende

Nyheder er værd at betale for

Tekst, grafik, billeder, lyd og andet indhold på dette website er beskyttet efter lov om ophavsret. DK Medier forbeholder sig alle rettigheder til indholdet, herunder retten til at udnytte indholdet med henblik på tekst- og datamining, jf. ophavsretslovens §11 b og DSM-direktivets artikel 4.

Kunder med IP-aftale/Storkundeaftaler må kun dele DK Nyts artikler internt til brug for behandling af konkrete sager. Ved deling af konkrete sager forstås journalisering, arkivering eller lignende.

Kunder med personligt abonnement/login må ikke dele DK Nyts artikler med personer, der ikke selv har et personligt abonnement på DK Nyt

Afvigelse af ovenstående kræver skriftlig tilsagn fra DK Medier.

https://www.dknyt.dk/artikel/krisecentre-ser-jaevnligt-adresser-blive-delt-med-voldelige-eksmaend

GDPR