dkmedier
dkindkob
dknyt
dksocial
dksundhed
doi
doi
Nikolai Linares, Ritzau Scanpix

Kulturministeren: Kig til New Zealand, der ikke kun måler BNP - også trivsel

KULTURMØDE Kulturen skal ikke længere være løftestang for noget andet, men den skal skabe social sammenhængskraft og tale ind i store samfundsproblemer, lød det fra Joy Mogensen (S) om de næste fire års kulturelle visioner.
23. AUG 2019 11.55

MORSØ / NORDJYLLAND: Kulturminister Joy Mogensen (S) er fortaler for, at kulturen skal skabe social sammenhængskraft, at vi skal diskutere, hvordan den bliver relevant for alle, og så har hun et forestående medieforlig at tage sig af, før hun overhovedet begynder at udtale sig om en ændring af museumsloven.

Prøv DK Nyt i 14 dage

Uforpligtende

Nyheder er værd at betale for

Tekst, grafik, billeder, lyd og andet indhold på dette website er beskyttet efter lov om ophavsret. DK Medier forbeholder sig alle rettigheder til indholdet, herunder retten til at udnytte indholdet med henblik på tekst- og datamining, jf. ophavsretslovens §11 b og DSM-direktivets artikel 4.

Kunder med IP-aftale/Storkundeaftaler må kun dele DK Nyts artikler internt til brug for behandling af konkrete sager. Ved deling af konkrete sager forstås journalisering, arkivering eller lignende.

Kunder med personligt abonnement/login må ikke dele DK Nyts artikler med personer, der ikke selv har et personligt abonnement på DK Nyt

Afvigelse af ovenstående kræver skriftlig tilsagn fra DK Medier.

https://www.dknyt.dk/artikel/kulturministeren-kig-til-new-zealand-der-ikke-kun-maaler-bnp-ogsaa-trivsel

GDPR