LÆSØ: Hele byrådet var enig om budgetaftalen, men alligevel var der en stemme imod, da Læsø Byråd ved andenbehandlingen godkendte budgettet for 2017. Nejstemmen tilhørte Kim Rulle (Læsø Listen), der ikke ville stemme for, 'da han som stedfortræder ikke har haft mulighed for at vurdere grundlaget for budgettets detaljer', som det hedder i referatet fra byrådsmødet.
Prøv DK Nyt i 14 dage
Nyheder er værd at betale for
Tekst, grafik, billeder, lyd og andet indhold på dette website er beskyttet efter lov om ophavsret. DK Medier forbeholder sig alle rettigheder til indholdet, herunder retten til at udnytte indholdet med henblik på tekst- og datamining, jf. ophavsretslovens §11 b og DSM-direktivets artikel 4.
Kunder med IP-aftale/Storkundeaftaler må kun dele DK Nyts artikler internt til brug for behandling af konkrete sager. Ved deling af konkrete sager forstås journalisering, arkivering eller lignende.
Kunder med personligt abonnement/login må ikke dele DK Nyts artikler med personer, der ikke selv har et personligt abonnement på DK Nyt
Afvigelse af ovenstående kræver skriftlig tilsagn fra DK Medier.