dkmedier
dkindkob
dknyt
dksocial
dksundhed
doi
doi

Lavt testniveau efter mange test i juledagene

Ikke siden sidst i oktober har der været så få testede, og det giver anledning til bekymring, mener overlæge. 125 nye indlæggelser.
4. JAN 2021 5.59

Der er det seneste døgn registreret 1.170 nye coronatilfælde blandt 37.818 prøver i Danmark, viser tal fra Statens Serum Institut søndag.

Prøv DK Nyt i 14 dage

Uforpligtende

Nyheder er værd at betale for

Tekst, grafik, billeder, lyd og andet indhold på dette website er beskyttet efter lov om ophavsret. DK Medier forbeholder sig alle rettigheder til indholdet, herunder retten til at udnytte indholdet med henblik på tekst- og datamining, jf. ophavsretslovens §11 b og DSM-direktivets artikel 4.

Kunder med IP-aftale/Storkundeaftaler må kun dele DK Nyts artikler internt til brug for behandling af konkrete sager. Ved deling af konkrete sager forstås journalisering, arkivering eller lignende.

Kunder med personligt abonnement/login må ikke dele DK Nyts artikler med personer, der ikke selv har et personligt abonnement på DK Nyt

Afvigelse af ovenstående kræver skriftlig tilsagn fra DK Medier.

https://www.dknyt.dk/artikel/lavt-testniveau-efter-mange-test-i-juledagene

GDPR