dkmedier
dkindkob
dknyt
dksocial
dksundhed
doi
doi

Ledige valgkredse - i henholdsvis S og K og V

KORT NYT
25. JAN 2023 13.55

Tre folketingskandidater, der hver især har besluttet sig for ikke at stille op igen, efterlader nu tre valgkredse uden kandidat. To gange forsøgte Jens Jonatan Steen at blive valgt til Folketinget for Socialdemokratiet i Fredericia. Men det lykkedes ikke, og nu stopper han som kandidat, oplyser Fyens Stiftstidende. Ved FV22 blev han anden stedfortræder i Sydjyllands Storkreds, hvor S fik seks valgt ind.

Prøv DK Nyt i 14 dage

Uforpligtende

Nyheder er værd at betale for

Tekst, grafik, billeder, lyd og andet indhold på dette website er beskyttet efter lov om ophavsret. DK Medier forbeholder sig alle rettigheder til indholdet, herunder retten til at udnytte indholdet med henblik på tekst- og datamining, jf. ophavsretslovens §11 b og DSM-direktivets artikel 4.

Kunder med IP-aftale/Storkundeaftaler må kun dele DK Nyts artikler internt til brug for behandling af konkrete sager. Ved deling af konkrete sager forstås journalisering, arkivering eller lignende.

Kunder med personligt abonnement/login må ikke dele DK Nyts artikler med personer, der ikke selv har et personligt abonnement på DK Nyt

Afvigelse af ovenstående kræver skriftlig tilsagn fra DK Medier.

https://www.dknyt.dk/artikel/ledige-valgkredse-i-henholdsvis-s-og-k-og-v

GDPR