
Ledighedskøen vokser fortsat, men med meget små skridt. Det viser tal for ledigheden fra Styrelsen for Arbejdsmarked og Rekruttering, der er offentliggjort tirsdag. Af dem fremgår det, at der var 87.100 fuldtidsledige i juli. Det er 400 flere end i juni og svarer til en uændret ledighedsprocent på 2,9.
Prøv DK Nyt i 14 dage
Nyheder er værd at betale for
Tekst, grafik, billeder, lyd og andet indhold på dette website er beskyttet efter lov om ophavsret. DK Medier forbeholder sig alle rettigheder til indholdet, herunder retten til at udnytte indholdet med henblik på tekst- og datamining, jf. ophavsretslovens §11 b og DSM-direktivets artikel 4.
Kunder med IP-aftale/Storkundeaftaler må kun dele DK Nyts artikler internt til brug for behandling af konkrete sager. Ved deling af konkrete sager forstås journalisering, arkivering eller lignende.
Kunder med personligt abonnement/login må ikke dele DK Nyts artikler med personer, der ikke selv har et personligt abonnement på DK Nyt
Afvigelse af ovenstående kræver skriftlig tilsagn fra DK Medier.