dkmedier
dkindkob
dknyt
dksocial
dksundhed
doi
doi

Løftet ombudsmands-pegefinger overfor døgninstitution på Fyn

For meget magtanvendelse, for lidt dokumentation og for ofte isolation. Men der gives kun anbefalinger, ikke kritik

Antallet af fysiske magtanvendelser var højt, dokumentationen var i nogle tilfælde mangelfuld, og flere magtanvendelser var registreret og indberettet for sent til de relevante myndigheder, konstaterede Ombudsmandens besøgshold under et tilsynsbesøg i maj sidste år på den sikrede døgninstitution Egely, der blandt andet huser varetægtsfængslede unge. 

Prøv DK Nyt i 14 dage

Uforpligtende

Nyheder er værd at betale for

Tekst, grafik, billeder, lyd og andet indhold på dette website er beskyttet efter lov om ophavsret. DK Medier forbeholder sig alle rettigheder til indholdet, herunder retten til at udnytte indholdet med henblik på tekst- og datamining, jf. ophavsretslovens §11 b og DSM-direktivets artikel 4.

Kunder med IP-aftale/Storkundeaftaler må kun dele DK Nyts artikler internt til brug for behandling af konkrete sager. Ved deling af konkrete sager forstås journalisering, arkivering eller lignende.

Kunder med personligt abonnement/login må ikke dele DK Nyts artikler med personer, der ikke selv har et personligt abonnement på DK Nyt

Afvigelse af ovenstående kræver skriftlig tilsagn fra DK Medier.

https://www.dknyt.dk/artikel/lftet-ombudsmands-pegefinger-overfor-dgninstitution-p-fyn

GDPR