
FREDERICIA: Mangeårig løsgænger Karsten Byrgesen (eks-DF) er skiftet til Nye Borgerlige, som dermed når op på i alt fem byrådsmedlemmer i fire byråd landet over. Partiet er i forvejen repræsenteret i Hillerød med sit eneste valgte byrådsmedlem samt i Vordingborg med to og i Næstved med et byrådsmedlem, som alle tidligere har repræsenteret Dansk Folkeparti.
Prøv DK Nyt i 14 dage
Nyheder er værd at betale for
Tekst, grafik, billeder, lyd og andet indhold på dette website er beskyttet efter lov om ophavsret. DK Medier forbeholder sig alle rettigheder til indholdet, herunder retten til at udnytte indholdet med henblik på tekst- og datamining, jf. ophavsretslovens §11 b og DSM-direktivets artikel 4.
Kunder med IP-aftale/Storkundeaftaler må kun dele DK Nyts artikler internt til brug for behandling af konkrete sager. Ved deling af konkrete sager forstås journalisering, arkivering eller lignende.
Kunder med personligt abonnement/login må ikke dele DK Nyts artikler med personer, der ikke selv har et personligt abonnement på DK Nyt
Afvigelse af ovenstående kræver skriftlig tilsagn fra DK Medier.