dkmedier
dkindkob
dknyt
dksocial
dksundhed
doi
doi
Laura Ragnhof, Ritzau Scanpix

Lokale virksomheder forventer at 'egen' kommune vil favorisere dem

Ofte bliver kun lokale virksomheder indbudt til opgaver uden udbudspligt viser ny konkurrenceundersøgelse
19. JUN 2018 11.22

Det kommer næppe som nogen stor overraskelse, at mange kommuner foretrækker sine bygge- og anlægsopgaver udført af lokale virksomheder, men nu er der sat tal på omfanget i en undersøgelse fra Konkurrence- og Forbrugerstyrelsen.

Prøv DK Nyt i 14 dage

Uforpligtende

Nyheder er værd at betale for

Tekst, grafik, billeder, lyd og andet indhold på dette website er beskyttet efter lov om ophavsret. DK Medier forbeholder sig alle rettigheder til indholdet, herunder retten til at udnytte indholdet med henblik på tekst- og datamining, jf. ophavsretslovens §11 b og DSM-direktivets artikel 4.

Kunder med IP-aftale/Storkundeaftaler må kun dele DK Nyts artikler internt til brug for behandling af konkrete sager. Ved deling af konkrete sager forstås journalisering, arkivering eller lignende.

Kunder med personligt abonnement/login må ikke dele DK Nyts artikler med personer, der ikke selv har et personligt abonnement på DK Nyt

Afvigelse af ovenstående kræver skriftlig tilsagn fra DK Medier.

https://www.dknyt.dk/artikel/lokale-virksomheder-forventer-at-egen-kommune-vil-favorisere-dem

GDPR