dkmedier
dkindkob
dknyt
dksocial
dksundhed
doi
doi

Mand dømt for dødstrussel mod skoleleder

KORT NYT
26. JAN 2023 14.15

ROSKILDE: En 44-årig mand fik onsdag en dom på 30 dages betinget fængsel for at have truet en skoleleder på livet. Han havde, efter en uenighed med skolen, ringet til en anden medarbejder og sagt, at han ville skære skolelederens hoved af, skriver sn.dk

Prøv DK Nyt i 14 dage

Uforpligtende

Nyheder er værd at betale for

Tekst, grafik, billeder, lyd og andet indhold på dette website er beskyttet efter lov om ophavsret. DK Medier forbeholder sig alle rettigheder til indholdet, herunder retten til at udnytte indholdet med henblik på tekst- og datamining, jf. ophavsretslovens §11 b og DSM-direktivets artikel 4.

Kunder med IP-aftale/Storkundeaftaler må kun dele DK Nyts artikler internt til brug for behandling af konkrete sager. Ved deling af konkrete sager forstås journalisering, arkivering eller lignende.

Kunder med personligt abonnement/login må ikke dele DK Nyts artikler med personer, der ikke selv har et personligt abonnement på DK Nyt

Afvigelse af ovenstående kræver skriftlig tilsagn fra DK Medier.

https://www.dknyt.dk/artikel/mand-doemt-for-doedstrussel-mod-skoleleder

GDPR