dkmedier
dkindkob
dknyt
dksocial
dksundhed
doi
doi
To husdyrbrug skal vurderes samlet i forhold til beskyttelsesniveauerne, hvis de er teknisk, forureningsmæssigt og driftsmæssigt forbundet.
Claus Fisker, Ritzau Scanpix

Matrikelfinte på svinefarm skal nu for Miljøklagenævnet

Opdeling af landbrug i to matrikler kan betyde reducerede miljøkrav. Om det er tilfældet ved en svinebedrift, Næstved Kommune har givet miljøgodkendelse, kommer nu for ny instans.

NÆSTVED: En svinefarm ved Næstved - Tybjerggaard Breeding - har netop fået kommunens miljøtilladelse til udvidelse indklaget til Miljøklagenævnet. Både en klage fra en nystiftet lokal Miljøforening og én fra Greenpeace går blandt andet på, hvad der er blevet kaldt matrikelfinten, skriver sn.dk.

Prøv DK Nyt i 14 dage

Uforpligtende

Nyheder er værd at betale for

Tekst, grafik, billeder, lyd og andet indhold på dette website er beskyttet efter lov om ophavsret. DK Medier forbeholder sig alle rettigheder til indholdet, herunder retten til at udnytte indholdet med henblik på tekst- og datamining, jf. ophavsretslovens §11 b og DSM-direktivets artikel 4.

Kunder med IP-aftale/Storkundeaftaler må kun dele DK Nyts artikler internt til brug for behandling af konkrete sager. Ved deling af konkrete sager forstås journalisering, arkivering eller lignende.

Kunder med personligt abonnement/login må ikke dele DK Nyts artikler med personer, der ikke selv har et personligt abonnement på DK Nyt

Afvigelse af ovenstående kræver skriftlig tilsagn fra DK Medier.

https://www.dknyt.dk/artikel/matrikelfinte-paa-svinefarm-skal-nu-for-miljoeklagenaevnet

GDPR