dkmedier
dkindkob
dknyt
dksocial
dksundhed
doi
doi

Medicinudbringning skal afløse døgnapoteker

KORT NYT
2. AUG 2016 10.58

Døgnapoteker skal fra 2018 erstattes af medicinudlevering fra hospitaler eller leveret via taxi, skriver DR Nordjylland med Nordjyske som kilde. Sundhedsministeriet har netop indgået en aftale med Danmarks Apotekerforening om at lukke samtlige døgnapoteker i aften- og nattetimer fra 2018, dog under forudsætning af, at medicinen i de akutte tilfælde kan leveres via taxi.

Prøv DK Nyt i 14 dage

Uforpligtende

Nyheder er værd at betale for

Tekst, grafik, billeder, lyd og andet indhold på dette website er beskyttet efter lov om ophavsret. DK Medier forbeholder sig alle rettigheder til indholdet, herunder retten til at udnytte indholdet med henblik på tekst- og datamining, jf. ophavsretslovens §11 b og DSM-direktivets artikel 4.

Kunder med IP-aftale/Storkundeaftaler må kun dele DK Nyts artikler internt til brug for behandling af konkrete sager. Ved deling af konkrete sager forstås journalisering, arkivering eller lignende.

Kunder med personligt abonnement/login må ikke dele DK Nyts artikler med personer, der ikke selv har et personligt abonnement på DK Nyt

Afvigelse af ovenstående kræver skriftlig tilsagn fra DK Medier.

https://www.dknyt.dk/artikel/medicinudbringning-skal-afloese-doegnapoteker

GDPR