dkmedier
dkindkob
dknyt
dksocial
dksundhed
doi
doi
Med det nye initiativ får kommunen data hver måned fremfor hvert andet år.
Christian Lindgren/Ritzau Scanpix

Mere dataindsamling skal bekæmpe hjemløshed i Kolding

Kommunen skal implementere et nyt system, der med mere data om de hjemløse skal gøre det muligt at give bedre hjælp.
11. AUG 2023 13.00

KOLDING: Foreningen Hjemløsninger skal i samarbejde med Kolding Kommune benytte en ny metode til at bekæmpe hjemløshed. Hjemløsninger blev stiftet i starten af 2023, og samarbejdet med Kolding er foreningens første projekt. De har modtaget 3,5 mio. kroner i støtte fra Oak Foundation Denmark til projektet, oplyser kommunen. Med den nye metode skal der indsamles data om hjemløse hver måned, hvor antallet af hjemløse i dag bliver kortlagt hvert andet år.  

Prøv DK Nyt i 14 dage

Uforpligtende

Nyheder er værd at betale for

Tekst, grafik, billeder, lyd og andet indhold på dette website er beskyttet efter lov om ophavsret. DK Medier forbeholder sig alle rettigheder til indholdet, herunder retten til at udnytte indholdet med henblik på tekst- og datamining, jf. ophavsretslovens §11 b og DSM-direktivets artikel 4.

Kunder med IP-aftale/Storkundeaftaler må kun dele DK Nyts artikler internt til brug for behandling af konkrete sager. Ved deling af konkrete sager forstås journalisering, arkivering eller lignende.

Kunder med personligt abonnement/login må ikke dele DK Nyts artikler med personer, der ikke selv har et personligt abonnement på DK Nyt

Afvigelse af ovenstående kræver skriftlig tilsagn fra DK Medier.

https://www.dknyt.dk/artikel/mere-dataindsamling-skal-bekaempe-hjemloeshed-i-kolding

GDPR