dkmedier
dkindkob
dknyt
dksocial
dksundhed
doi
doi
Landets biblioteker oplever uhensigtsmæssig adfærd både når personalet er til stede og når de er gået hjem for dagen.
Ida Marie Odgaard/Ritzau Scanpix

Uro og hærværk:
Mere end hver tredje kommune har indskrænket bibliotekers åbningstider

Mange biblioteker rundt i landet har indskrænket de ubemandede åbningstider, fordi unge fester og roder. Det er blevet værre, mener forperson for Bibliotekschefforeningen.

Alkohol, cigaretrøg og høj musik forbindes sjældent med folkebibliotekernes stille rum, hvor der er tid til fredelig fordybelse i alverdens litteratur. 

Prøv DK Nyt i 14 dage

Uforpligtende

Nyheder er værd at betale for

Tekst, grafik, billeder, lyd og andet indhold på dette website er beskyttet efter lov om ophavsret. DK Medier forbeholder sig alle rettigheder til indholdet, herunder retten til at udnytte indholdet med henblik på tekst- og datamining, jf. ophavsretslovens §11 b og DSM-direktivets artikel 4.

Kunder med IP-aftale/Storkundeaftaler må kun dele DK Nyts artikler internt til brug for behandling af konkrete sager. Ved deling af konkrete sager forstås journalisering, arkivering eller lignende.

Kunder med personligt abonnement/login må ikke dele DK Nyts artikler med personer, der ikke selv har et personligt abonnement på DK Nyt

Afvigelse af ovenstående kræver skriftlig tilsagn fra DK Medier.

https://www.dknyt.dk/artikel/mere-end-hver-tredje-kommune-har-indskraenket-bibliotekers-aabningstider

GDPR