dkmedier
dkindkob
dknyt
dksocial
dksundhed
doi
doi
Brøndby Kommune har gode resultater med at få udsatte kontanthjælpsmodtagere i arbejde.
Christian Lindgren, Ritzau Scanpix

Mere tid til hver enkelt ledig får flere i job i Brøndby

Over halvdelen kom videre i arbejde, uddannelse eller fleksjob.
26. JAN 2023 12.38

BRØNDBY: I et nyt projekt for udsatte kontanthjælpsmodtagere i Brøndby er 30 pct. kommet i arbejde og er blevet selvforsørgende. Det har indtil videre sparet kommunen for næsten 4 mio. kr. i forsørgelsesydelser. Opskriften er bl.a. mere tid til hver enkelt ledig, oplyser kommunen.

Prøv DK Nyt i 14 dage

Uforpligtende

Nyheder er værd at betale for

Tekst, grafik, billeder, lyd og andet indhold på dette website er beskyttet efter lov om ophavsret. DK Medier forbeholder sig alle rettigheder til indholdet, herunder retten til at udnytte indholdet med henblik på tekst- og datamining, jf. ophavsretslovens §11 b og DSM-direktivets artikel 4.

Kunder med IP-aftale/Storkundeaftaler må kun dele DK Nyts artikler internt til brug for behandling af konkrete sager. Ved deling af konkrete sager forstås journalisering, arkivering eller lignende.

Kunder med personligt abonnement/login må ikke dele DK Nyts artikler med personer, der ikke selv har et personligt abonnement på DK Nyt

Afvigelse af ovenstående kræver skriftlig tilsagn fra DK Medier.

https://www.dknyt.dk/artikel/mere-tid-til-hver-enkelt-ledig-faar-flere-i-job-i-broendby

GDPR