dkmedier
dkindkob
dknyt
dksocial
dksundhed
doi
doi

Mindst en ansat i Region Sjælland er blevet bortvist i journalsag

En eller flere ansatte i Region Sjælland er blevet bortvist for at kigge i 13-årig piges journal.
4. MAJ 2023 13.35

SJÆLLAND: En eller flere af seks ansatte i Region Sjælland er blevet bortvist efter at have foretaget uberettigede opslag i 13-årig piges journal. Det oplyser Region Sjælland i en mail. Regionen oplyser ikke, hvor mange ansatte der er tale om.

Prøv DK Nyt i 14 dage

Uforpligtende

Nyheder er værd at betale for

Tekst, grafik, billeder, lyd og andet indhold på dette website er beskyttet efter lov om ophavsret. DK Medier forbeholder sig alle rettigheder til indholdet, herunder retten til at udnytte indholdet med henblik på tekst- og datamining, jf. ophavsretslovens §11 b og DSM-direktivets artikel 4.

Kunder med IP-aftale/Storkundeaftaler må kun dele DK Nyts artikler internt til brug for behandling af konkrete sager. Ved deling af konkrete sager forstås journalisering, arkivering eller lignende.

Kunder med personligt abonnement/login må ikke dele DK Nyts artikler med personer, der ikke selv har et personligt abonnement på DK Nyt

Afvigelse af ovenstående kræver skriftlig tilsagn fra DK Medier.

https://www.dknyt.dk/artikel/mindst-en-ansat-i-region-sjaelland-er-blevet-bortvist-i-journalsag

GDPR