dkmedier
dkindkob
dknyt
dksocial
dksundhed
doi
doi

Minister vil have mere frivilligt arbejde blandt arbejdsløse

KORT NYT
12. JUN 2017 6.35

Regeringen vil øge engagementet i frivilligt arbejde blandt arbejdsløse og socialt udsatte. De seneste fem år er andelen af frivillige blandt kontanthjælpsmodtagere og førtidspensionister steget fra 26 pct. til 30 pct., men andelen af frivillige arbejdsløse er stadig lavere end den øvrige befolknings 41 pct.

Prøv DK Nyt i 14 dage

Uforpligtende

Nyheder er værd at betale for

Tekst, grafik, billeder, lyd og andet indhold på dette website er beskyttet efter lov om ophavsret. DK Medier forbeholder sig alle rettigheder til indholdet, herunder retten til at udnytte indholdet med henblik på tekst- og datamining, jf. ophavsretslovens §11 b og DSM-direktivets artikel 4.

Kunder med IP-aftale/Storkundeaftaler må kun dele DK Nyts artikler internt til brug for behandling af konkrete sager. Ved deling af konkrete sager forstås journalisering, arkivering eller lignende.

Kunder med personligt abonnement/login må ikke dele DK Nyts artikler med personer, der ikke selv har et personligt abonnement på DK Nyt

Afvigelse af ovenstående kræver skriftlig tilsagn fra DK Medier.

https://www.dknyt.dk/artikel/minister-vil-have-mere-frivilligt-arbejde-blandt-arbejdslose

GDPR