NORDFYN: Besættelsesmuseum Fyn udstiller i dag effekter fra anden verdenskrig og besættelsestiden på bare 50-60 kvadratmeter på en gård, men Nordfyns Kommune giver nu økonomisk opbakning til at udvikle planer om at udvide museet til en - med tiden - 1.000 kvadratmeter stor og moderne udstilling, oplyser Fyens Stiftstidende.
Prøv DK Nyt i 14 dage
Nyheder er værd at betale for
Tekst, grafik, billeder, lyd og andet indhold på dette website er beskyttet efter lov om ophavsret. DK Medier forbeholder sig alle rettigheder til indholdet, herunder retten til at udnytte indholdet med henblik på tekst- og datamining, jf. ophavsretslovens §11 b og DSM-direktivets artikel 4.
Kunder med IP-aftale/Storkundeaftaler må kun dele DK Nyts artikler internt til brug for behandling af konkrete sager. Ved deling af konkrete sager forstås journalisering, arkivering eller lignende.
Kunder med personligt abonnement/login må ikke dele DK Nyts artikler med personer, der ikke selv har et personligt abonnement på DK Nyt
Afvigelse af ovenstående kræver skriftlig tilsagn fra DK Medier.