SYDDANMARK / ÆRØ: Regionsrådet i Syddanmark har vedtaget, at der fra 1. februar 2021 skal etableres en vagtlægeordning på sygehuset i Ærøskøbing. Det sker for at sikre, at der er praktiserende læger nok på Ærø på længere sigt, oplyser regionen.
Den nye vagtlægeordning skal erstatte den nuværende ordning, hvor øens praktiserende læger på skift arbejder som vagtlæger efter almindelig åbningstid. Den regionale lægevagt kan også bede den kommunale akutsygeplejerske tage på hjemmebesøg hos patienter - i nogle tilfælde blive med videoopkobling til den regionale lægevagt.
Prøv DK Nyt i 14 dage
Nyheder er værd at betale for
Tekst, grafik, billeder, lyd og andet indhold på dette website er beskyttet efter lov om ophavsret. DK Medier forbeholder sig alle rettigheder til indholdet, herunder retten til at udnytte indholdet med henblik på tekst- og datamining, jf. ophavsretslovens §11 b og DSM-direktivets artikel 4.
Kunder med IP-aftale/Storkundeaftaler må kun dele DK Nyts artikler internt til brug for behandling af konkrete sager. Ved deling af konkrete sager forstås journalisering, arkivering eller lignende.
Kunder med personligt abonnement/login må ikke dele DK Nyts artikler med personer, der ikke selv har et personligt abonnement på DK Nyt
Afvigelse af ovenstående kræver skriftlig tilsagn fra DK Medier.