
En ny uddannelse for ambulancereddere vil både kunne gøre redderne dygtigere, men også løse den stigende mangel på ambulancereddere, skriver DR Fyn. Region Syddanmarks regionsrådsformand Stephanie Lose (V), foreslår i et brev til minister for børn, undervisning og ligestilling, Ellen Trane Nørby (V), at man slår reddernes assistent- og behandleruddannelse sammen til én uddannelse.
Prøv DK Nyt i 14 dage
Nyheder er værd at betale for
Tekst, grafik, billeder, lyd og andet indhold på dette website er beskyttet efter lov om ophavsret. DK Medier forbeholder sig alle rettigheder til indholdet, herunder retten til at udnytte indholdet med henblik på tekst- og datamining, jf. ophavsretslovens §11 b og DSM-direktivets artikel 4.
Kunder med IP-aftale/Storkundeaftaler må kun dele DK Nyts artikler internt til brug for behandling af konkrete sager. Ved deling af konkrete sager forstås journalisering, arkivering eller lignende.
Kunder med personligt abonnement/login må ikke dele DK Nyts artikler med personer, der ikke selv har et personligt abonnement på DK Nyt
Afvigelse af ovenstående kræver skriftlig tilsagn fra DK Medier.