dkmedier
dkindkob
dknyt
dksocial
dksundhed
doi
doi

Ny taxalov får Uber til at lukke ned i Danmark

Kørselstjenesten Uber lukker i Danmark som en konsekvens af kommende taxalovgivning.
28. MAR 2017 11.29

Kørselstjenesten Uber er snart fortid i Danmark. Fra 18. april vil man ikke længere kunne bestille kørsel via selskabets app, fortæller selskabets talsmand, Kristian Agerbo, på et pressemøde i København.

Prøv DK Nyt i 14 dage

Uforpligtende

Nyheder er værd at betale for

Tekst, grafik, billeder, lyd og andet indhold på dette website er beskyttet efter lov om ophavsret. DK Medier forbeholder sig alle rettigheder til indholdet, herunder retten til at udnytte indholdet med henblik på tekst- og datamining, jf. ophavsretslovens §11 b og DSM-direktivets artikel 4.

Kunder med IP-aftale/Storkundeaftaler må kun dele DK Nyts artikler internt til brug for behandling af konkrete sager. Ved deling af konkrete sager forstås journalisering, arkivering eller lignende.

Kunder med personligt abonnement/login må ikke dele DK Nyts artikler med personer, der ikke selv har et personligt abonnement på DK Nyt

Afvigelse af ovenstående kræver skriftlig tilsagn fra DK Medier.

https://www.dknyt.dk/artikel/ny-taxalov-far-uber-til-at-lukke-ned-i-danmark

GDPR