dkmedier
dkindkob
dknyt
dksocial
dksundhed
doi
doi
Udvalgets arbejde skal munde ud i en rapport med anbefalinger til fremtidens økonomiske regulering af vandsektoren.
Morten Stricker/Jysk Fynske Medier/Ritzau Scanpix

Nyt udvalg skal regulere vandsektoren

Målet med udvalget er anbefalinger til en effektiv vandsektor med stabile forbrugspriser.
25. MAJ 2024 14.30

Kommisorium for og medlemmer til et nyt vandreguleringsudvalg er nu på plads, oplyser Klima-, Energi- og Forsyningsministeriet.

Prøv DK Nyt i 14 dage

Uforpligtende

Nyheder er værd at betale for

Tekst, grafik, billeder, lyd og andet indhold på dette website er beskyttet efter lov om ophavsret. DK Medier forbeholder sig alle rettigheder til indholdet, herunder retten til at udnytte indholdet med henblik på tekst- og datamining, jf. ophavsretslovens §11 b og DSM-direktivets artikel 4.

Kunder med IP-aftale/Storkundeaftaler må kun dele DK Nyts artikler internt til brug for behandling af konkrete sager. Ved deling af konkrete sager forstås journalisering, arkivering eller lignende.

Kunder med personligt abonnement/login må ikke dele DK Nyts artikler med personer, der ikke selv har et personligt abonnement på DK Nyt

Afvigelse af ovenstående kræver skriftlig tilsagn fra DK Medier.

https://www.dknyt.dk/artikel/nyt-udvalg-skal-regulere-vandsektoren

GDPR