dkmedier
dkindkob
dknyt
dksocial
dksundhed
doi
doi

Økonomer mistænker regeringen for talfusk

Identiske huslejer for en HK’er og en direktør skævvrider billedet af de største vindere i regeringens skatteudspil
30. AUG 2017 20.37

Flere økonomer skyder nu regeringens helt store salgsargument for sit udspil til en skattereform ned, skriver Jyllands-Posten. Ministrene med statsminister Lars Løkke Rasmussen (V) i front har nemlig påstået, at reformen især gavner den enlige HK’er, og at lavtlønnede vinder mere på forslaget, end direktøren gør.

Prøv DK Nyt i 14 dage

Uforpligtende

Nyheder er værd at betale for

Tekst, grafik, billeder, lyd og andet indhold på dette website er beskyttet efter lov om ophavsret. DK Medier forbeholder sig alle rettigheder til indholdet, herunder retten til at udnytte indholdet med henblik på tekst- og datamining, jf. ophavsretslovens §11 b og DSM-direktivets artikel 4.

Kunder med IP-aftale/Storkundeaftaler må kun dele DK Nyts artikler internt til brug for behandling af konkrete sager. Ved deling af konkrete sager forstås journalisering, arkivering eller lignende.

Kunder med personligt abonnement/login må ikke dele DK Nyts artikler med personer, der ikke selv har et personligt abonnement på DK Nyt

Afvigelse af ovenstående kræver skriftlig tilsagn fra DK Medier.

https://www.dknyt.dk/artikel/oekonomer-mistaenker-regeringen-for-talfusk

GDPR