dkmedier
dkindkob
dknyt
dksocial
dksundhed
doi
doi
Torsken skal beskyttes i alle dele af livet, mener de østjyske kommuner – fra gydeområderne i den centrale del af Kattegat til de kystnære områder med ålegræs og stenrev.
Lars Laursen/Biofoto/Ritzau Scanpix

Østjyske kommuner: Havplan er for uambitiøs

Der bør være mere fokus på bl.a. at beskytte havets fødekæder, mener Havsamarbejdet i Østjylland.
10. MAR 2024 9.09

Danmarks Havplan, udarbejdet af Søfartsstyrelsen under Erhvervsministeriet og netop nu i høring, er ikke i mål med den rette balance mellem beskyttelse og benyttelse af havet.

Prøv DK Nyt i 14 dage

Uforpligtende

Nyheder er værd at betale for

Tekst, grafik, billeder, lyd og andet indhold på dette website er beskyttet efter lov om ophavsret. DK Medier forbeholder sig alle rettigheder til indholdet, herunder retten til at udnytte indholdet med henblik på tekst- og datamining, jf. ophavsretslovens §11 b og DSM-direktivets artikel 4.

Kunder med IP-aftale/Storkundeaftaler må kun dele DK Nyts artikler internt til brug for behandling af konkrete sager. Ved deling af konkrete sager forstås journalisering, arkivering eller lignende.

Kunder med personligt abonnement/login må ikke dele DK Nyts artikler med personer, der ikke selv har et personligt abonnement på DK Nyt

Afvigelse af ovenstående kræver skriftlig tilsagn fra DK Medier.

https://www.dknyt.dk/artikel/oestjyske-kommuner-havplan-er-for-uambitioes

GDPR