
Danmark har nogle af de bedste offentlige ledere i verden, men de kan blive endnu dygtigere og dermed sikre en øget produktivitet på op til 10 procentpoint over de næste år. Det mener Allan Søgaard Larsen, der bliver formand for den nye Ledelseskommission, som minister for offentlig innovation Sophie Løhde (V) præsenterede ved et pressemøde i sidste uge.
Prøv DK Nyt i 14 dage
Nyheder er værd at betale for
Tekst, grafik, billeder, lyd og andet indhold på dette website er beskyttet efter lov om ophavsret. DK Medier forbeholder sig alle rettigheder til indholdet, herunder retten til at udnytte indholdet med henblik på tekst- og datamining, jf. ophavsretslovens §11 b og DSM-direktivets artikel 4.
Kunder med IP-aftale/Storkundeaftaler må kun dele DK Nyts artikler internt til brug for behandling af konkrete sager. Ved deling af konkrete sager forstås journalisering, arkivering eller lignende.
Kunder med personligt abonnement/login må ikke dele DK Nyts artikler med personer, der ikke selv har et personligt abonnement på DK Nyt
Afvigelse af ovenstående kræver skriftlig tilsagn fra DK Medier.