dkmedier
dkindkob
dknyt
dksocial
dksundhed
doi
doi
Nyt forskningsprojekt støttet af Trygfonden skal undersøge effekten af online danseundervisning for ældre (Arkivfoto).
Stine Bidstrup, Jyllands-Posten/Ritzau Scanpix

Online-dans skal nedbringe ældres ensomhed og forbedre deres helbred

Et nyt forskningsprojekt skal undersøge, hvilken effekt online danseundervisning har på ældres fysiske og mentale sundhed.
2. NOV 2021 10.40

AALBORG: Lektor Rogerio Pessoto Hirata fra Institut for Medicin og Sundhedsteknologi på Aalborg Universitet har modtaget 802.721 kr. fra Trygfonden. Donationen går til en indsats, der skal nedbringe ensomhed og forbedre ældre borgeres mentale og fysiske helbred gennem online danseundervisning, oplyser fonden. 

Prøv DK Nyt i 14 dage

Uforpligtende

Nyheder er værd at betale for

Tekst, grafik, billeder, lyd og andet indhold på dette website er beskyttet efter lov om ophavsret. DK Medier forbeholder sig alle rettigheder til indholdet, herunder retten til at udnytte indholdet med henblik på tekst- og datamining, jf. ophavsretslovens §11 b og DSM-direktivets artikel 4.

Kunder med IP-aftale/Storkundeaftaler må kun dele DK Nyts artikler internt til brug for behandling af konkrete sager. Ved deling af konkrete sager forstås journalisering, arkivering eller lignende.

Kunder med personligt abonnement/login må ikke dele DK Nyts artikler med personer, der ikke selv har et personligt abonnement på DK Nyt

Afvigelse af ovenstående kræver skriftlig tilsagn fra DK Medier.

https://www.dknyt.dk/artikel/online-dans-skal-nedbringe-aeldres-ensomhed-og-forbedre-deres-helbred

GDPR