dkmedier
dkindkob
dknyt
dksocial
dksundhed
doi
doi

Partier blokerer for del af regeringens aftale om arbejdsudbud

Regeringen indkalder borgerlige partier til drøftelser, efter at de blokerer for ændringer af dagpengesatserne, der blev indgået aftale om i fredags.
24. JAN 2022 6.48

Venstre, Konservative og Liberal Alliance vil blokere for at sænke dagpengebeløbet for nyuddannede - kaldet dimittendsatsen. Det skriver Børsen.

Prøv DK Nyt i 14 dage

Uforpligtende

Nyheder er værd at betale for

Tekst, grafik, billeder, lyd og andet indhold på dette website er beskyttet efter lov om ophavsret. DK Medier forbeholder sig alle rettigheder til indholdet, herunder retten til at udnytte indholdet med henblik på tekst- og datamining, jf. ophavsretslovens §11 b og DSM-direktivets artikel 4.

Kunder med IP-aftale/Storkundeaftaler må kun dele DK Nyts artikler internt til brug for behandling af konkrete sager. Ved deling af konkrete sager forstås journalisering, arkivering eller lignende.

Kunder med personligt abonnement/login må ikke dele DK Nyts artikler med personer, der ikke selv har et personligt abonnement på DK Nyt

Afvigelse af ovenstående kræver skriftlig tilsagn fra DK Medier.

https://www.dknyt.dk/artikel/partier-blokerer-for-del-af-regeringens-aftale-om-arbejdsudbud

GDPR