
BORNHOLM: En optælling på kortet over Folkemødeaktiviteternes placering i og omkring Allinge viser at der er i alt 271 eventpladser, og hvis man løfter blikket fra kortet og skuer ud over området, konstaterer man uden videre at den altovervejende del af dem er telte.
Blandt partierne er andelen af ikke-telte lidt højere, og et af dem der har valgt noget andet er Dansk Folkeparti – nemlig ingenting. Sådan da, for der er et køkkentelt og som blikfang den velkendte dannebrogsfarvede campingvogn, men ellers foregår alt under åben himmel og især uden teltvægge, selv om der er et par pavilloner og et læs paraplyer i baghånd, hvis vejret skulle kræve det. Et bevidst valg, ligesom grillmenuen i køkkenteltet. Drikkevand og tørkost til publikums medbragte hunde er derimod ikke en kølig kalkule, men det virker nu meget gennemført alligevel.
Også på anden vis skiller DF sig ud fra de andre partier nemlig ved at der er god tid til at træffe folketingsmedlemmer og få en personlig snak med dem, men til gengæld forholdsvis få events, og ingen på mere end en halv time.
- Det vildeste er Kristian Thulesen Dahl der afslører sin opskrift på flæskesteg. Det tager ham 35 minutter fra fredag kl. 12.55. Plads C21.
Modsætningen ligger lige overfor på Cirkuspladsens hovedstrøg, både politisk og fysisk: Enhedslisten holder til i et telt der ikke fås mere græsrodsagtigt. Også et bevidst valg. Debatterne er også meget forskellige fra genboens debatdueller. EL foretrækker dialogen, forklarer partiet selv. I visse tilfælde den interne dialog, må man forstå.
- Columbias skrøbelige fred efter mange års borgerkrig kommer til debat mellem partikammeraterne Anne Rehder, Morten Riis og Christian Juhl søndag fra kl. 10.45. Plads C17.
Partiet i naboteltet er også politisk nabo, nemlig SF, og teltmæssigt er forskellen, at SF har fjernet væggen ud mod hovedstrøget, så man er lidt mere tilgængelig. Formen for events er også lidt friere, eksempelvis blev forureningen af havene med plastic illustreret ved at Trine Torp dissekerede en sild biologitime-style for at finde plasticstumper i dens indvolde.
- SF’s events toppes af Karsten Hønge, der har ladet treforken blive hjemme for at spille noget Springsteen. Det gør han i en time fra lørdag kl. 16.30. Plads C16.
Der er flere partitelte på Cirkuspladsens hovedstrøg, i dag nøjes vi med et enkelt mere, nemlig De Radikales. Også her favnes der bredt, fra EU til bullshitdetektor, men De Radikale ville ikke være De Radikale, hvis ikke man havde et programpunkt der hed ‘Politisk samtale og aftenhygge’, efterfulgt af en ‘Bæredygtig klimafest’.
- Fredagsløjerne indledes af Helveg Mogensen Band, henholdsvis Morten (politiker, trommer) og Peter (kommentator, forsanger), der kombinerer lækkert hår med lækker musik i en time fra fredag kl. 16.30. Plads C20.
Rundturen til parti-teltene fortsætter i morgen.
Tekst, grafik, billeder, lyd og andet indhold på dette website er beskyttet efter lov om ophavsret. DK Medier forbeholder sig alle rettigheder til indholdet, herunder retten til at udnytte indholdet med henblik på tekst- og datamining, jf. ophavsretslovens §11 b og DSM-direktivets artikel 4.
Kunder med IP-aftale/Storkundeaftaler må kun dele DK Nyts artikler internt til brug for behandling af konkrete sager. Ved deling af konkrete sager forstås journalisering, arkivering eller lignende.
Kunder med personligt abonnement/login må ikke dele DK Nyts artikler med personer, der ikke selv har et personligt abonnement på DK Nyt
Afvigelse af ovenstående kræver skriftlig tilsagn fra DK Medier.