dkmedier
dkindkob
dknyt
dksocial
dksundhed
doi
doi

Patienter i Aalborg trækker selv blodprøverør i en automat

KORT NYT
6. JUN 2018 10.59

NORDJYLAND: Aalborg Universitetshospitals Sygehus Syd har automatiseret udleveringen af prøverør til blodprøver, så patienterne selv henter dem ved indgangen ved at køre deres sygesikringbevis gennem en automat, skriver DR Nordjylland. Den spytter så en lukket plastpose ud med mærkede blodtagningsrør og sparer derved både bureaukrati og ventetid, foruden at der vil ske færre fejl.

Prøv DK Nyt i 14 dage

Uforpligtende

Nyheder er værd at betale for

Tekst, grafik, billeder, lyd og andet indhold på dette website er beskyttet efter lov om ophavsret. DK Medier forbeholder sig alle rettigheder til indholdet, herunder retten til at udnytte indholdet med henblik på tekst- og datamining, jf. ophavsretslovens §11 b og DSM-direktivets artikel 4.

Kunder med IP-aftale/Storkundeaftaler må kun dele DK Nyts artikler internt til brug for behandling af konkrete sager. Ved deling af konkrete sager forstås journalisering, arkivering eller lignende.

Kunder med personligt abonnement/login må ikke dele DK Nyts artikler med personer, der ikke selv har et personligt abonnement på DK Nyt

Afvigelse af ovenstående kræver skriftlig tilsagn fra DK Medier.

https://www.dknyt.dk/artikel/patienter-i-aalborg-traekker-selv-blodprverr-i-en-automat

GDPR