dkmedier
dkindkob
dknyt
dksocial
dksundhed
doi
doi

Pensionskasser: Udspil løser ikke pensionsproblem godt nok

Regeringen kunne få meget mere ud af de 2,4 mia. kr., som er sat af til højere pensionsfradrag
30. AUG 2017 9.40

Regeringens skatteudspil fra tirsdag indeholder foruden skattelettelser på lønindkomst også øgede fradrag for pensionsindbetalinger. Fradragene skal være med til at løse de såkaldte samspilsproblemer, som betyder, at det reelt ikke kan betale sig for lav- og mellemindkomstgrupper at indbetale til pensionen i de sidste år før pensionen.

Prøv DK Nyt i 14 dage

Uforpligtende

Nyheder er værd at betale for

Tekst, grafik, billeder, lyd og andet indhold på dette website er beskyttet efter lov om ophavsret. DK Medier forbeholder sig alle rettigheder til indholdet, herunder retten til at udnytte indholdet med henblik på tekst- og datamining, jf. ophavsretslovens §11 b og DSM-direktivets artikel 4.

Kunder med IP-aftale/Storkundeaftaler må kun dele DK Nyts artikler internt til brug for behandling af konkrete sager. Ved deling af konkrete sager forstås journalisering, arkivering eller lignende.

Kunder med personligt abonnement/login må ikke dele DK Nyts artikler med personer, der ikke selv har et personligt abonnement på DK Nyt

Afvigelse af ovenstående kræver skriftlig tilsagn fra DK Medier.

https://www.dknyt.dk/artikel/pensionskasser-udspil-loeser-ikke-pensionsproblem-godt-nok

GDPR