dkmedier
dkindkob
dknyt
dksocial
dksundhed
doi
doi
En sag om børn, der arbejdede med at nedrive eternitplader med asbest i, kaldes af Syd- og Sønderjyllands Politi alvorlig. Politiets efterforskning af sagen kan tage "adskillige uger", lyder det. (Arkivfoto). -
Johnny Madsen/Ritzau Scanpix

Politi efterforsker om asbestsag også er menneskeudnyttelse

Politiet efterforsker sag, hvor børn fra Odsherred Kommune har pillet asbestholdige tagplader ned i Sønderborg. En påstået praktikvejleder for de unge er ukendt for Odsherred Kommune.
17. OKT 2024 15.35

ODSHERRED / SØNDERBORG: Syd- og Sønderjyllands Politi efterforsker en sag om børn, der ulovligt har arbejdet på en adresse i Sønderborg Kommune med at nedrive asbestholdige tagplader. Det oplyser politikredsen i en pressemeddelelse torsdag.

Prøv DK Nyt i 14 dage

Uforpligtende

Nyheder er værd at betale for

Tekst, grafik, billeder, lyd og andet indhold på dette website er beskyttet efter lov om ophavsret. DK Medier forbeholder sig alle rettigheder til indholdet, herunder retten til at udnytte indholdet med henblik på tekst- og datamining, jf. ophavsretslovens §11 b og DSM-direktivets artikel 4.

Kunder med IP-aftale/Storkundeaftaler må kun dele DK Nyts artikler internt til brug for behandling af konkrete sager. Ved deling af konkrete sager forstås journalisering, arkivering eller lignende.

Kunder med personligt abonnement/login må ikke dele DK Nyts artikler med personer, der ikke selv har et personligt abonnement på DK Nyt

Afvigelse af ovenstående kræver skriftlig tilsagn fra DK Medier.

https://www.dknyt.dk/artikel/politi-efterforsker-om-asbestsag-ogsaa-er-menneskeudnyttelse

GDPR