dkmedier
dkindkob
dknyt
dksocial
dksundhed
doi
doi
Foto: Joachim Ladefoged, Polfoto.

Provinsen er ved at blive populær igen

Strømmen af danskere som flytter ud af storbyerne, tager til, viser nye tal. Det vil skabe et Danmark i bedre balance, og effekten kan blive varig, mener fremtidsforsker
2. FEB 2016 12.00

Tendensen har været der i et par år, men en helt ny opgørelse viser, at den tager til i styrke: Danskerne er i stort antal i færd med at flytte fra de største byer og ud i provinsen, skriver Kristeligt Dagblad.

Prøv DK Nyt i 14 dage

Uforpligtende

Nyheder er værd at betale for

Tekst, grafik, billeder, lyd og andet indhold på dette website er beskyttet efter lov om ophavsret. DK Medier forbeholder sig alle rettigheder til indholdet, herunder retten til at udnytte indholdet med henblik på tekst- og datamining, jf. ophavsretslovens §11 b og DSM-direktivets artikel 4.

Kunder med IP-aftale/Storkundeaftaler må kun dele DK Nyts artikler internt til brug for behandling af konkrete sager. Ved deling af konkrete sager forstås journalisering, arkivering eller lignende.

Kunder med personligt abonnement/login må ikke dele DK Nyts artikler med personer, der ikke selv har et personligt abonnement på DK Nyt

Afvigelse af ovenstående kræver skriftlig tilsagn fra DK Medier.

https://www.dknyt.dk/artikel/provinsen-er-ved-at-blive-populaer-igen

GDPR