dkmedier
dkindkob
dknyt
dksocial
dksundhed
doi
doi

Pulje til spiseforstyrrelser går primært til tvangsoverspisning

KORT NYT
19. DEC 2018 15.35

Otte projekter får del i en pulje på i alt 61,7 mio. kr. til at udvide behandlingskapaciteten til patienter, der lider af spiseforstyrrelser. En del af midlerne skal gå til at hjælpe patienter, der lider af tvangsoverspisning.

Prøv DK Nyt i 14 dage

Uforpligtende

Nyheder er værd at betale for

Tekst, grafik, billeder, lyd og andet indhold på dette website er beskyttet efter lov om ophavsret. DK Medier forbeholder sig alle rettigheder til indholdet, herunder retten til at udnytte indholdet med henblik på tekst- og datamining, jf. ophavsretslovens §11 b og DSM-direktivets artikel 4.

Kunder med IP-aftale/Storkundeaftaler må kun dele DK Nyts artikler internt til brug for behandling af konkrete sager. Ved deling af konkrete sager forstås journalisering, arkivering eller lignende.

Kunder med personligt abonnement/login må ikke dele DK Nyts artikler med personer, der ikke selv har et personligt abonnement på DK Nyt

Afvigelse af ovenstående kræver skriftlig tilsagn fra DK Medier.

https://www.dknyt.dk/artikel/pulje-til-spiseforstyrrelser-gr-primaert-til-tvangsoverspisning

GDPR