dkmedier
dkindkob
dknyt
dksocial
dksundhed
doi
doi

Regeringen får lov at flytte en mia. kr. fra landbruget til grøn omstilling

EU-Kommissionen giver Danmark mulighed for at bruge næsten en mia. kr. fra EU's landbrugsstøtte til grønne indsatser i landdistriktsprogrammet.

Omkring én mia. kr. Så mange penge har EU-Kommissionen givet Danmark mulighed for at flytte fra den direkte landbrugsstøtte til grønne indsatser inden for landdistriktsprogrammet i 2021, skriver Altinget.

Prøv DK Nyt i 14 dage

Uforpligtende

Nyheder er værd at betale for

Tekst, grafik, billeder, lyd og andet indhold på dette website er beskyttet efter lov om ophavsret. DK Medier forbeholder sig alle rettigheder til indholdet, herunder retten til at udnytte indholdet med henblik på tekst- og datamining, jf. ophavsretslovens §11 b og DSM-direktivets artikel 4.

Kunder med IP-aftale/Storkundeaftaler må kun dele DK Nyts artikler internt til brug for behandling af konkrete sager. Ved deling af konkrete sager forstås journalisering, arkivering eller lignende.

Kunder med personligt abonnement/login må ikke dele DK Nyts artikler med personer, der ikke selv har et personligt abonnement på DK Nyt

Afvigelse af ovenstående kræver skriftlig tilsagn fra DK Medier.

https://www.dknyt.dk/artikel/regeringen-faar-lov-at-flytte-en-milliard-fra-landbruget-til-groen-omstilling

GDPR